Conferinţa finală

Vă invităm vineri, 22 noiembrie 2013, la Conferinţa finală a proiectului POSDRU/87/1.3/S/63471 care se va desfășura în clădirea centrală a Universității Babeș-Bolyai.

Pentru vizualizarea programului conferinței vă rugăm să accesați următorul link: program conferință.

• Cheltuielile pentru transport vor fi suportate de participanţi. Masa de prânz, cocktailul și pauzele de cafea vor fi suportate de organizatori.

Persoanele care doresc să participa la această conferință sunt rugați să completeze până luni, 18 noiembrie 2013, Formularul de înregistrare.

Comitetul de Organizare

SEMINAR DEZVOLTARE PACHET PROGRAME FPCIII (PG5) – 08.06.2012

SEMINAR DEZVOLTARE PACHET PROGRAME FPCII (PG3, PG4)- 26-27.01.2012

Seminar Internaţional

UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI anunță organizarea Seminarului Internațional cu tema „Teaching and Learning Sign Language: Principles, Methods and Materials” în zilele de 17-18 februarie 2011 la Facultatea de Litere cu participarea experților consultanți europeni a proiectului POSDRU/87/1.3/S/63471.

Vă rugăm să consultați mai jos tematica propusă, programul seminarului și rezumatele prezentărilor.

Tematica seminar
Program definitiv
Rezumate prezentări

Conferinţa de Lansare

UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI are plăcerea de a vă invita în zilele de 10-11 decembrie 2010 să participaţi la Conferinţa de Lansare a proiectului POSDRU/87/1.3/S/63471 cu tema ‘Învăţământul Românesc pentru Deficienţi de Auz’.

DOCUMENTAŢIE CONFERINŢĂ:

AFIŞ CONFERINŢĂ
INVITAŢIE CONFERINŢĂ
FORMULAR DE INREGISTRARE CONFERINŢĂ
PROGRAM PROVIZORIU CONFERINŢĂ
PROGRAM DETALIAT CONFERINŢĂ

SPONSOR:

DETALII CONFERINŢĂ:

Conferinţa se adresează tuturor persoanelor care sunt implicate în educaţia copiilor cu deficienţe de auz din România: reprezentanţi ai Inspectoratelor Şcolare Judeţene, directori ai unităţilor de învăţământ în care învaţă copii cu deficienţe de auz, cadre didactice care predau în unităţile în care învaţă copii cu deficienţe de auz, părinţi, reprezentanţi ai Asociaţiei Naţionale a Surzilor din România şi reprezentanţi ai Asociaţiei Naţionale a Interpreţilor Autorizaţi de Limbaj Mimico-Gestual.

Conferinţa îşi propune să dezbată situaţia actuală a învăţământului pentru deficienţii de auz din România şi să evidenţieze problematica specifică a acestui tip de învăţământ special. Temele propuse pentru discuţii/prezentări sunt:

• Limbajul Mimico-Gestual – Limba maternă a copiilor surzi;
  • Caracteristici lingvistice ale Limbajului Mimico-Gestual/Comparaţii cu Limba Română vorbită;
  • Rolul Limbajului Mimico-Gestual în activităţile de predare şi cele extracurriculare;
  • Studii de caz exemplificând practici de predare-învăţare-evaluare;
  • Metodologii de predare-învăţare-evaluare specifice pentru deficienţii de auz;
  • Materiale suport la clasă (de tip vizual, electronice etc.);
  • Aspecte problematice cu care se confruntă şcolile în care învaţă copii cu deficienţe de auz;
  • Proiecte naţionale şi internaţionale în care sunt implicate şcolile pentru deficienţi de auz;
  • Alte teme de interes.

Locatie:

Conferinţa va avea loc la Facultatea de Litere a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca.

Informaţii practice:
  • Nu se percepe taxă de participare.
  • Se eliberează certificat de participare.
  • O selecţie a lucrărilor va fi publicată.
  • Cheltuielile pentru transport şi sejur (masă si cazare, cu excepţia pauzelor de cafea) vor fi suportate de participanţi. La solicitarea participanţilor se poate rezerva cazarea de către comitetul de organizare. Mesele de prânz pot fi comandate la locaţia conferinţei contra cost. Aceste solicitări pot fi consemnate în formularul de înregistrare care va fi transmis la o dată ulterioară.

Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să contactaţi directorul de proiect Conf. univ. dr. Anca Greere, la adresa de e-mail: anca.greere@lett.ubbcluj.ro

În cazul în care doriţi să participaţi vă rugăm să completaţi Formularul de Înregistrare şi să-l transmiteţi la adresa anca.greere@lett.ubbcluj.ro până la data de 3 decembrie 2010.

VĂ AŞTEPTĂM CU INTERES,

Comitetul de Organizare